Trochę ciekawostek o ptakach

Zimorodek to niezwykle wdzięczny ptak, który dumnie reprezentuje rodzinę zimorodkowatych. Jest to rybożerny ptak o nie za dużych rozmiarach. Środkowa Europa, północna Afryka oraz południowa Azja, to typowe obszary występowania tych ptaków. Regularne wędrówki nie są z pewnością zakodowane w naturze zimorodka.

Niektóre osobniki podejmują decyzję o zimowaniu nad zamarzającymi zbiornikami wodnymi, inne zaś podróżują do południowej części lęgowego areału. Biototypem zimorodka są czyste, lądowe wody, które bardzo często posiadają dosyć strome brzegi z wiszącymi korzeniami i gałęziami. Są one wykorzystywane przez zimorodki jako świetny punkt obserwacyjny.

Ptaki ciekawostki

Krępa sylwetka i krótki ogon to dwie charakterystyczne cechy, które opisują budowę ciała tego ptaka. Zimorodek zwyczajny nie wykazuje również wyraźnego dymorfizmu płciowego. Samiec i samica nie są jednak identyczne. Dorosła samica zimorodka zwyczajnego ma czerwonawą żuchwę, która u samca, tak samo zresztą jak cały dziób, jest czarny. Zimorodek posiada niebieskawo-zielony głowę i grzbiet, którego środek przechodzi w przepiękny kolor błękitny. Czytaj dalej Trochę ciekawostek o ptakach